Divan Çengelhan Brasserie

Ankara'ya yabancı bir arkadaşınız geliyorsa götürebileceğiniz yerler sınırlıdır. Bu sınırlı alternatiflerden bir tanesi de Koç Holding tarafından restore ettirilen Çengelhan'dır.

Ankara Kalesi'nin karşısında eskiden At Pazarı olarak bilinen yerde Çengelhan. Klasik bir kervensaray modelinde olan Çengelhan'ın avlu kısmının üstü kapatılarak restorant için alan yaratılmış. Han odaları ise müze için ayrılmış...


1522 yılında yapılmış bir kervansaray olan Çengelhan, kadim duruşu ile Ankara'nın eski günlerini hatırlatan önemli mimari eserlerden bir tanesi. Şu an Rahmi Koç Müzesi olarak hizmet veren Çengelhan'ın içerisinde ayrıca Divan'ın bir restorantı da bulunuyor.

Açıkçası, Rahmi Koç Müzesi Ankara'nın ilk sanayi müzesi olmakla birlikte bence çok kayda değer bir müze değil... Restorant kısmı ise sıradanlık açısından müzeyle yarışır nitelikte.


Bir kaç kez gittim bu restoranta. Dediğim gibi eğer yabancı konuklarınız varsa, ortam işi idare ediyor. Yemeklerin ve servisin farklı bir yanı yok.


Gerçi son gittiğimde yediğim et yemeği hiç fena değildi ama yine de her seferinde bir falso veriyor Divan. Mesela, son seferinde masamıza getirilen sütlaç bozuk çıktı.


Divan Çengelhan'ın en olumsuz yanı yemek kalitesini fiyatla kıyasladığınızda çok başarısız bir pozisyonda olması. Ana yemekler 15 ila 25 TL arasında değişiyor. Eğer içki ve tatlı da eklerseniz kişi başı 50-60 TL'yi gözden çıkarmalısınız. Özet olarak, bence o yemeklere o para fazla...


Ancak, her şeye rağmen Ankara'ya özgü tarihsel bir yerde konuk ağırlamak için aklınızda olabilir. Yüzlerce yıl önce handa kalmış insanları, eski Ankara'yı düşünerek yemek yemek başka bir keyif...

Divan Çengelhan Brasserie
Depo Sokak Güzergahı
Tarihi Ankara Kalesi Karşısı
Ulus, Ankara

312 309 6 800

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10

3 yorum:

Adsız dedi ki...

gerçekten fiyat ve kalite ters orantılı bir lokanta.bana porsiyonları da küçük gelmişti.az ötedeki washington u tercih ederim.afiyet olsun.ümit

emrah dedi ki...

hemen çaprazındaki washington benimde tercihimdir, özellikle çikolatalı sufle'si dondurma ile 10 numaraaaa :)

Adsız dedi ki...

Öğlen yemeği için gittik. Hayal kırıklığına uğradık.
Gelen et yemekleri soğuktu.
Yemekten sonra tatlı istedik. Masa, dökülen ekmek kırıntılarından temizlenmeden tatlı tabağı önümüze kondu.
Kahve ise masanın öbür tarafından uzanılarak ancak masanın ortasına bırakıldı. İlgisiz garsonlar. Hiç bir kalabalık olmamasına rağmen servis çok kötüydü. Yemekler soğuktu. Bir daha kesinlikle gitmeyeceğiz.

Yorum Gönder