Banka ve Sigortacılık sektörlerinde şirket satışları kapıda

Yabancı gruplar hem bankacılık hem de sigorta ve bireysel emeklilik sektörlerinde bir dönem yoğun şekilde alımlar yaptılar.

Avrupa ekonomisinde tehlike çanlarının çalmasıyla beraber ise her iki sektörde de konsolidasyon haberleri gelmeye başladı.

Hüsnü Özyeğin'in çok iyi bir fiyata NBG grubuna satmış olduğu Finansbank, Yunanistan'daki ekonomik krizin iyice derinleşmesinin Yunan bankacılığında yarattığı baskı üzerine satışa çıktı. Aynı gruba ait Finans Emeklilik ve Hayat da resmi olarak satış sürecine girdi. Finansbank ayrıca sigorta ürünlerinin banka şubeleri kanalından satılması yani bankasürans hakkının münhasıran (exclusive) satılması için de bir ihale açacak.

Bir diğer Yunan grubu Euro'nun ortağı olduğu Tekfen Euro Bank'ta da belirsizlik devam ediyor. Alpha ile birleşen Euro Bank, krizden çıkamayınca Türkiye iştirakini gözden çıkartmıştı.

Bir diğer kriz mağduru Avrupalı grup Dexia, aslında çok önem verdiği bir yatırım olmasına karşın Deniz Bank'ı satışa çıkartmak üzere. Deniz Bank grubu, Finansbank'tan önce davranarak kısa bir süre önce emeklilik şirketini Metlife'a ve bankasürans hakkını da Axa Sigorta'ya satmıştı.

Stres testleri Avrupalı bankaları da sigorta şirketlerini de iyice hırpalamış görünüyor. Muhtemelen önümüzdeki bir iki yıl içinde hem Avrupa'dan gelen bu baskı, hem de sigorta sektöründeki karsızlıktan dolayı gerek bankacılık gerekse de sigorta ile hayat & emeklilik şirketlerinde birleşmeler ve satın almalar artacak gibi görünüyor.

Sigortacılıkta, bankacılıktan farklı olarak, Solvency II uygulamasının 2012'de hayat geçmesiyle sermaye yeterlilik rasyoları da şirket satışları için ilave bir neden yaratabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder