Altın fiyatları ne olur?

"Bak söylemedi deme altın fiyatları uçacak!", "Altın fiyatları yükselecek!" ifadeleri çoktandır yerini "Altın fiyatları ne olacak?", "Altın nereye kadar yükselecek?", "Altın kaç liraya kadar böyle çıkmaya devam edecek?" şeklinde sorulara döndü.

Altın fiyatları neden yükseldi? Çeşitli nedenler var tabii. Güçlü para birimlerine sahip ülkelerde kamu borç stoğunun artmasına paralel olarak para basımının artması başta dollar ve euro olmak üzere kağıt paralara olan güveni sarstı. Yunanistan, Portekiz gibi ülkelerde uzun süredir hissedilen ve diğer ülkelere sıçrama olasılığı konuşulan derin ekonomik krizlerin yarattığı belirsizlik de eklendiğinden insanlar psikolojik olarak daha "somut" yatırım araçlarına yönlenmeye başladı. Üstüne üstlük para piyasası yatırım araçlarının düşük getirileri, yatırımcıları alternatifler aramaya itti.

Sonuç olarak, diğer pek çok değerli maden gibi altının da fiyatı son dönemlerde inanılmaz yükseldi.

Altın fiyatlarını 1970'den günümüze gösteren aşağıdaki grafik, The Economist dergisinden.


Üstteki koyu çizgi altının nominal fiyatını gösteriyor. Önce 1980 yılında 800 dolar civarlarında bir zirve yapmış altın. Sonraki 20 yılda ise 250 - 400 bandında göreceli olarak sabit bir seyri var. 2000'lerden itibarense, yukarıdaki nedenlerden ötürü hızla yükselmiş. Gerçi alttaki daha açık renk çizginin gösterdiği gibi reel getiride durum o kadar da dramtik değil.

Altın fiyatları uçmaya devam eder mi? Evdeki çeyrek altınları, bilezikleri, cumhuriyet liralarını bozdurmalı mı yoksa fiyatlar iyice çıkmadan biraz daha mı altın almalı? Bu soruların yanıtı kişiden kişiye değişir. Bana soracak olursanız, eğer kısa dönem içerisinde nakde ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız ve elinizde altın varsa bu aralar elinizden peyder pey çıkartın (gram gram aceleye gerek yok :), karınızı realize edin.

Eğer uzun vadede paraya ihtiyacınız olmayacaksa, portföyünüzün yüzde 20 civarında bir kısmını kıymetli metallere çevirmekte, zirve yaptığı dönemlerde bir kısmını realize edip; anlık düşüşlerde portföyünüzdeki metal seviyesini aynı seviyeye yükseltmekte fayda var.

0 yorum:

Yorum Gönder