Türklerin Tarihi

"Türklerin Tarihi: Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl" isimli kitabı biraz tesadüfen biraz da bilinçli olarak aldım. Tesadüfen, çünkü Atatürk Havalimanı'nda uçuş saatimi beklerken D&R'da zaman öldüreyim diye dolaşırken meraktan görüp aldığım bir kitap. Bilinçli, çünkü aslında uzun süredir okunacak kitaplar listemde bekliyormuş; sonradan fark ettim.

Türklerin tarihiyle ilgili doğru düzgün bir kitap okumayı çoktandır istemekle birlikte; konunun başlığı müsait olduğu için lehte ya da aleyhte yanlı ya da faşizan bir kitapla zaman kaybetmek de istemiyordum.

Ünlü Fransız Türkolog Jean-Paul Roux'un kaleme aldığı Türklerin Tarihi oldukça kolay takip edilebilir olmasına karşın bilgi derinliği açısından da tatmin edici bir kitap. Yazarın kaleme aldığı keskin görüşlerin bir kısmına katılmıyor da olsam ve özellikle kitabın ikinci yarısından itibaren kendisini hissettiren bariz tümce hataları (muhtemelen çeviri kaynaklı) ile subjektif görüşlere rağmen; Türklerin geniş bir coğrafyaya yayılmış olan tarihsel serüvenini ana hatlarıyla takip etmek çok güzel bir kaynak.

Ankara Mahpusu'nun notu: 8/10

0 yorum:

Yorum Gönder