Zapiecek Varşova

Pierogi, Polonya mutfağının yerel yemeklerinden olmakla birlikte aslında Avrasya'nın genelinde sıklıkla görülen bir hamurişi yemeği. Hatta, Osmanlı mutfağında bile Piruhi adıyla bir versiyonu olan oldukça yaygın bir yemek.

Tarif etmek gerekirse, bizim mantı benzeri bir yemek. Ama küçük küçük mantılar yerine devasa boyutta mantılar düşünün. Hamurun arasına et, mantar, peynir, patates gibi isteğe göre malzeme konduktan sonra kenarları kıvrılarak kapatılıyor ve yarım daire benzeri bir şekil elde ediliyor. Sonra kaynatılarak pişiriliyor ve üzerine eğer istenirse tereyağı gibi soslar ekleniyor.
 

Varşova'ya gelince pierogi yemeden olmaz tabii. Sordum, soruşturdum pierogi için Zapiecek adlı Polonya restoranını tavsiye ettiler. Zapiecek aslında neredeyse sadece pierogi yapan bir yer, yani bizim mantıcılar gibi.

Polonya geleneksel kültürü öğeleri ile süslenmiş hoş bir mekan. Garson kızlar da yerel Polonya kıyafetleri ile servis ediyor. İki katlı olan mekan, küçük ve şirin bir atmosfere sahip.


Zapiecek'te değişik iç malzemelerle pierogi hazırlıyorlar. Benim tavsiyem hepsinin karışımı olan tabağı seçmeniz, böylece bütün değişik lezzetleri tadmış olursunuz. Büyükanne menüsü dedikleri seçeneklerde bir tabakta 9 pierogi geliyor. Büyükbaba seçerseniz 11 adet geliyor. :-) Ben mantarlı ve peynirli olanları beğendim. Hamurişi zaten Türk mutfağında yaygın bir lezzet, pierogi bu sebeple oldukça tanıdık bir tad.

Pierogi'nin üzerine üç değişik sos alabiliyorsunuz. Ama bizim mantı sosları gibi komplike şeyler beklemeyin derim. :)

Bu arada, pierogi'nin iç malzemesine tatlı şeyler koyarak tatlı olarak da servis ediyorlar.


(Fotoğraf makinam yanımda olmadığı için ceptelefonun kamerasıyla çektim fotoları, o sebeple karanlıklar.)

Son olarak, Zapiecek'te fiyatlar oldukça makul. Pierogi tabakları 18 ila 27 złoty (kabaca 10-15 TL) arasında değişiyor.

Zapiecek
Adres: Al. Jerozolimskie 28 Varşova
Telefon: +48 22 826 7 484

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10

0 yorum:

Yorum Gönder