Olmazsa Olmaz Ücretsiz Programlar 2010

Geçen aylarda, sevgili bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım. Ve böylece format sonrasında ya da yeni bir bilgisayarda mutlaka olması gereken, olmazsa olmaz programları bir bir bulup, download edip, tekrar kurmak zorunda kaldım.

Tüm bu işle uğraşırken, şöyle sevdiğim programların link'lerini keşke bir yerlere kaydetseydim de şimdi hepsini rahat rahat indiriyor olsaydım diye hayıflanırken buldum kendimi. Yani bir diğer deyişle format sonrası en gerekli programlara hızlıca ulaşmanın önemini anlamış oldum. Böylece, "Olmazsa Olmaz Ücretsiz Programlar" diye bir liste yapmayı kafaya koydum! :)

Benim kullanmaktan keyif aldığım, kullanışlı ve de pek bir yararlı üstelik de tamamen ücretsiz (freeware ya da shareware) programların bir listesini sizler için hazırladım. Açıklamalara bakın, hoşunuza gidenlerin link'ine tıklayıp indirin ve ücretsiz olarak kurup kullanmaya başlayın...

İşte Ankara Mahpusu'nun Olmazsa Olmaz Ücretsiz Programlar 2010 Listesi:

Program
Tür
Açıklama
7-ZIPSıkıştırmaTamam piyasada belki yüzlerce sıkıştırma programı alternatifi var, ama 7-ZIP tamamen ücretsiz ve paşa paşa çalışan bir alternatif.
AIMP2Müzik çalarWinamp’ı çöpe atmanın zamanı geldi. Bu minicik program, oldukça yüksek performansla
çalışıyor ve güzel bir arayüzü var.
AUDACITYSes editörüSes düzenlemek ve kaydetmek için güzel bir alternatif.
AVIRAAnti-VirüsBireysel kullanımı ücretsiz olan bir anti-virüs programı.
CAMTASIAEkran çalmaEkran çalma (screen capture) programı.
CCLEANERTemizlemeBilgisayarınızdaki programların ıvır zıvırlarından kurtulmak ve registry temizliği için çok kullanışlı bir mini program.
FOXIT READERPDF okuyucuAdobe’un hantal PDF okuyucusundan bunaldıysanız küçük boyutuna rağmen gayet güzel
çalışan Foxit Reader’ı mutlaka deneyin.
FREEMINDMind mapping“Düşünce haritalama” deyince tuhaf gelecek kulağa belki, ama aklınızdakileri kağıda dökmek için harika bir program.
GOOGLE SKETCHUPTasarımEğer çok fazla özellik barındırmayan temel bir çizim & tasarım programı arıyorsanız Google’un bu minik programı işinize yarayabilir.
HIJACKTHISTemizlemeBilgisayarınızdaki registry ve dosya ayarları konusunda detaylı bir analiz ve düzenleme (enumerating) programı. Güvenli ve güvenli olmayan ayarlar konusunda bir ayırım yapmadığı için acemilerin kesinlikle uzak durması gereken bir program.
MS ESSENTIALSAnti-VirüsNe yalan söyleyeyim Microsoft ismiyle yıldızım pek barışık değil. Ama ücretsiz, bilgisayarı fazla kasmayan bir güvenlik programı arıyorsanız Essentials virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı programlara karşı koruma sağlayan iyi bir çözüm olabilir.
OPEN OFFICEOfis ProgramlarıMicrosoft’un Word, Excel ve PowerPoint gibi beylik ofis programları için para ödemek istemiyorsanız tamamen ücretsiz olan Open Office tam size göre.
PREZISunumPowerPoint’in klasik sunumlarından sıkıldıysanız, Prezi’nin zoom yapılı değişik sunum anlayışına mutlaka göz atın. Kurulum şart değil, web
üzerinden de çalıştırabilirsiniz.
READON TV PLAYERTV/RadyoArayüz olarak çok başarılı bir program olmasa da Internet üzerinden pek çok ülkeye ait televizyon ve radyo kanallarını takip etmenizi sağlayan bir player.
SKYPE
İletişim
Artık duymayan kaldı mı bilmiyorum, hem mesajlaşma hem de sesli görüşme için çok iyi bir alternatif.

2 yorum:

Şebnem dedi ki...

Tam aradığım liste! Süper olmuş, elinize sağlık :))

Hami Altuncu dedi ki...

süper olmuş

Yorum Gönder