Maganda Terörü

Uzun süredir maganda terörü konusunda bir şeyler yazmak istiyordum. Çünkü hem kendi başımdan geçenler, hem de okuyup dinlediklerim özellikle büyük şehirlerdeki maganda terörünün ne denli büyük bir problem olduğunu bas bas bağırıyordu.

Az önce okuduğum bir haber, bu konuda bir şeyler yapmam gerektiği konusunda beni uyaran son olay oldu. Kısaca anlatayım, TRT çalışanı Serdar Yalçın Ankara'nın göbeğinde ve ailesinin gözleri önünde şehir magandalarının saldırısına uğramış. Üstelik, magandaların kullandığı minibüs tarafından taciz edilip son anda bir kazadan kurtulduktan hemen sonra. Serdar Yalçın bu saldırı sonrasında bir gözünü kaybetmiş! Düşünebiliyor musunuz? Başkent Ankara'nın göbeğinde birileri çıkıp masum bir insanı öldüresiye dövüp kör bırakabiliyor!


Magandalar, paşa gönülleri istediği gibi şehri terörize etmekten büyük bir keyif duyuyor. Niye duymasınlar ki? Bunlara ne yapıyorsunuz kardeşim diyen hiç kimse yok!

Bu tür haberler aslında sıradışı değil. Alın size benim yakın tarihli olarak yaşadığım bir örnek...

Yaklaşık üç dört ay önce sakin sakin arabamızla giderken yine şehrin göbeğindeki bir kırmızı ışıkta üç, dört maganda arabamıza resmen saldırdı. Olay büyümesin, anlamsız bir kavganın tarafı olmayalım düşüncesiyle arabanda inip bir şey yaptık. Normal bir vatandaş olarak Polis İmdat numarasını arayarak, kolluk kuvvetlerine durumu bildirdik. Bildirdik de ne oldu? Bakın şöyle bir diyalog yaşadık:

Ankara Mahpusu: Beyfendi, kırmızı ışıkta beklerken bir araçtan inen kişiler aracımıza saldırıp bizi tehditler. Hala da tehlikle altındayız. Plakalarını vermek istiyorum.
Polis İmdat yetkilisi: Hmm, yaralanan var mı?
Ankara Mahpusu: Kardeşim yok ama her an olabilir. Taciz, tehdit bini bin parayla!!
Polis İmdat yetkilisi: En yakın karakola başvurun, iyi akşamlar!

Evet konuşmamız bu kadar oldu! Başka bir şey dinlemeye gerek bile duymadan telefonu yüzümüze  kapatmakta bir sakınca görmediler... Demek ki, tehdit edilmek, tacize uğramak, kamu huzurunun bozulması kesinlikle suç değil. Bir vatandaşın polisten yardım istemesi olacak iş hiç değil. İlla ki kafamız gözümüz kırılmalı, illa ki ortalık kan gölüne dönmeli, illa ki canımız yanmalı. Mantık bu!

Şehrin kaldırımlarını parselleyip para basan otopark mafyaları, yoldan geçen masum ve savunmasız insanları istediği gibi darp edip tüm şehre korku saçan magandalar... Yaşadığımız ülke ne yazık ki işte böyle bir yer...

Sizi bilmem ama ben bir birey olarak bu terör dalgasının karşısında durmamız gerektiğini düşünüyorum. Madem ki, yetkililer maganda terörünü önemsiyor; bizler bunun önemsenmesi için bir şeyler yapmalıyız... Dur durak bilmeksizin şiddet uygulamaktan çekinmeyen magandalara "artık yeter!" demenin vakti geldi de geçiyor bile!

Bu konudaki fikirlerinizi lütfen paylaşın...

1 yorum:

ümit dedi ki...

mamak ta çok bunlardan

Yorum Gönder