The Ghost Writer

Pek hoşlaşamadığım Roman Polanski abimizin son filmi Ghost Writer'ı geçen gün izledim. Efendim, ghost writer yani hayalet yazar ünlü kişilerin otobiyografilerini onların yerine yazan ancak kitapta adı geçmeyen yazarları anlatan bir terim.

Robert Harris imzalı "The Ghost" adlı kitaptan uyarlama olan İngiliz - Fransız ortak yapımı filmimiz, bir politik gerilim.

Günün birinde eski İngiliz başbakanı Adam Lang'in yaşam öyküsünü kaleme alması için bir İngiliz gölge yazar işe alınır. Aslında, kitap yazılmaya başlanmıştır ve bir önceki gölge yazar intihar etmiştir.


Yazar rolünde Ewan McGregor, her zamanki göze batmayan, dengeli oyunluğuyla takdirlerimizi kazanıyor. Pierce Brosnan ise başbakan rolü için bence ideal seçim olmuş. Sex and the City'den Kim Cattrall ise sürpriz bir şekilde Amelia Bly rolünde.

Polanski, gerilim dozajını artıracağım diye saçmalamayan, politik mesaj vereceğim kaygısı ile insanın dürtüklemeyen sade ve ilgi çekici bir film yapmayı başarmış.

Filmin konusunu belli edecek pek bir şey yazmak istemiyorum, ki seyir zevkiniz kaçmanız. Bu yüzden, izlemiş olanlar bundan sonrasını okumasa daha iyi olur! :) Filmi izledikten hemen sonra Hürriyet'te okuduğum bir haber, zamanlaması itibarıyla ilgimi çekti. Tony Blair'in otobiyografik kitabı yayımlandı! Zaten, İşçi Partili Adam Lang portesi her detayı ile Tony Blair'i işaret ediyordu; ama bu son rastlantı süper oldu! :-)

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10

0 yorum:

Yorum Gönder