Batı Nil Hastalığı

Batı Nil Hastalığı Nedir?

Kuş gribi, Domuz gribi, Kırım Kongo kenesi falan derken bu dönemin salgın hastalık gündemi Batı Nil virüsü (West Nile virus) olacak gibi. Buyrun size gayet ciddi bir "bu hastalık nedir, nasıl korunulur" yazısı. :)

Batı Nil hastalığı denen bir rahatsızlığa sebep olan virüs Flaviviridae ailesinden. Genelde kuşlara bulaşsa da, kuşlar dışında pek çok hayvana ve bu arada insanlara da bulaşabiliyor.

Batı Nil Hastalığı Nasıl Bulaşıyor?

Batı Nil virüsü insanlara sivrisinek ısırığıyla bulaşıyor.


Batı Nil Hastalığının Belirtileri Neler?

Hastalığa yakalananların yüzde 90'nında belirgin bir belirti görülmüyor. Virüs, farklı seviyelerde etki yapabiliyor. Etkili olduğu durumlarda, 2 ila 8 gün süren kuluçka döneminin ardından ateş, başağrısı, ishal, halsizlik, titreme, eklemlerde ağrı gibi grip benzeri belirtileri var.

Bu semptomlar genellikle 7 ila 10 gün içinde ortadan kalkıyor ama yorgunluk bir kaç hafta daha devam edebiliyor...

Batı Nil Hastalığı Ölümcül mü?

Amerika'da 2009 yılında 663 Batı Nil hastası tespit edilmiş ve bu vakaların 30'u ölümle sonuçlanmış.

Bizde ise 7 vakanın üçü ölümle sonuçlanmış durumda. Şu an dünya genelinde bir Batı Nil hastalığı salgını yok henüz. Ama Amerika, Kanada, İsrail ve Yunanistan'da Batı Nil hastalığı vakaları görülüyor.


Batı Nil Hastalığından Nasıl Korunulur?

Henüz insanlar için bir aşı yok. Atlar için geliştirilmiş bir Batı Nil aşısı var. Bunun insanlar için uygulanabilir hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor...

Hastalıktan korunmak için şu aşamada yapılacak en iyi şey, sivrisinek ısırığından kaçınmak.

0 yorum:

Yorum Gönder