Türkiye Yunanistan Basketbol Maçı

Yunanistan maçına sayılı saat kaldı. Bu postu yazdıktan sonra maçı canlı izlemek üzere ben de Ankara Spor Salonu'nun yolunu tutacağım...

Açıkçası bu maçı kaybetsek de kazansak da pek şaşırmam, çünkü iki takımın da şansını yüzde 50 görüyorum. Yunanistan, basketbol zekası üst seviyede olan ve çok iyi şut atabilen bir takım. Zaten temel oyunları da bu iki avantajları üzerine kurulu. Pota altına yapılan atışsız penetrelerle savunmayı dağıtmak, bol pas yaparak en uygun oyuncuya şut attırmak Yunan hücumunun standartları. Bu yüzden, acele şut kullanmayıp, 24 saniyelik hücum süresini mümkün mertebe zorluyorlar.

Ama gelgelelim ki Yunanistan takımı atletik bir takım değil. Ki Türkiye'nin bence Yunanistan'a karşı en büyük avantajı da bu. Daha atletik bir takımız ve özellikle uzun oyuncularımız bu özellikleri ile rakip pota altını domine edebilirler.

En büyük dezavantajlarımızın başında oyun kurucu eksikliğimiz geliyor. Kerem Tunçeri'yi yedekleyecek bir tane guard yok takımda. Ender'in Rusya maçındaki 9 sayılık performansı aldatmasın. Oyun kurucu olarak yine bir şey yapamadı. Topu alıp, kafayı eğip beş metre sağa, beş metre sola gitmekle oyun kurulmuyor ne yazık ki...

Bir diğer sorunumuz ise faul atışları da dahil olmak üzere şutlarımızın istikrarsızlığı. Bir maç her attığımız girerken, diğer bir maç ciddi anlamda düşük yüzdelerle atabiliyoruz.

Maç saat 21:00'de NTV'de naklen yayınlanacak. Milli takıma bol şans. Eğer akıllıca hücum eder, atletik özelliklerimizi unutmayıp oyunu bu yönde domine edersek ve Yunanlılar da biraz şanssız olursa maçı kazanırız diye düşünüyorum... :)

0 yorum:

Yorum Gönder