A Good Year

A Good Year, 2006 yapımı olmasına karşın enteresan bir şekilde daha önce adını duymadığım bir filmdi. Ridley Scott amcanın hem yapımcı hem de yönetmeni olduğu film, aslında pek de klasik Scott filmlerine benzemiyor. Zira bir romantik komedi.


Max Skinner, Londra'da çalışan ve kelimenin tam anlamıyla çıkarcı, bencil, fırlama bir brokerdir. Günün birinde Provence'da yaşayan amcasının öldüğünü ve amcasına ait şatonun kendisine kaldığını öğrenir. Şatoyu elden çıkarmak için bir günlüğüne Fransa'ya gider ama orada çocukluğunun anılarıyla başbaşa kalarak hayatını sorgular.

Film ne anlatıyor diye soracak olursanız "aha da bu işte" diye özetlenebilir! :-)

Başrolde Russell Crowe abimiz var. Normal koşullarda, Crowe'u ve oyunculuğunu rahatsız edici bulurum. Ama tuhaf bir şekilde (sanırım bencil bir karakteri oynadığı için olsa gerek :) Max Skinner rolüne tam uymuş. Filmin, samimi, sıcak ve insanı germeyen bir anlatımı var. Belki ortalarına doğru temposu fazlasıyla düşüyor ama yine de insanı mutlu eden sıcak bir havası var. Tabii bunda Provence'ın doğal güzelliğinin de payı büyük sanırım. Van Gogh'un orada niye iki yıl yaşadığını ve Provence "sarısının" hayatını nasıl etkilediğini insan filmin görüntülerinden bile anlayabiliyor...


"Para mı, hayatın mı?" sorusunu odağına alan filmin absürd yanı ise "para" ve "hırslı yaşam" yerine seçilen hayatın Fransa'da bir şatoda şarap üretmek olması! Yani "paradan uzak, alternatif" hayatın bile kaç milyon dolar gerektirdiğini düşününce benim banka hesabımda bir sorun olduğu kesin! :-)

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10

2 yorum:

Oburcan dedi ki...

Bugünlerde Inception ile yeniden öne çıkan Marion Cotillard'ın güzelliği ve Max Skinner'ın flashback'leri filmden aklımda kalanlar. Ayrıca film insanda dayanılmaz bir kırmızı şarap içme isteği uyandırıyor :)

Ankara Mahpusu dedi ki...

Sadece şarap içme isteği uyandırsa iyi, beni iyiden iyiye işi gücü bırakma isteğine boğdu :)

Yorum Gönder