Efes Cup 2010 Türkiye Arjantin

Az önce Ankara Arena'da Türkiye ile Arjantin basketbol milli takımları arasındaki Efes Cup 9 final maçını izledim.

Arjantinliler, kendilerinin bile artık kaybettik dediği bir anda yaptığımız amatör ötesi topu oyuna sokamama hatasıyla maçı önce uzatmaya taşıdılar ve ardından da galip geldiler.

Kronik hastalıklarımız bu maçtada kendisini gösterdi. Takımın lider bir oyuncusu yok. Üstüne üstlük hem point hem de off guard pozisyonları için çok ciddi sorun yaşıyoruz. Kerem Tunçeri dışında takımın güvenebileceği bir oyun kurucumuzun olmaması bir yana, en önemli üstünlüğümüz olan uzunlarımıza pota altında top geçirmekten bile aciziz. Arjantin maçında uzatmada pota altından doğru düzgün sayı bulamamız bunun en bariz örneği...

Ender Arslan, Cenk Akyol ve Sinan Güler gibi kısalarla önümüzdeki Dünya Şampiyonası'nda adam akıllı bir başarı elde etmemiz zor görünüyor. Ancak gaza gelip de olağanüstü bir motivasyon rüzgarı yakalarsak belki o şekilde başarılı olabiliriz...

Tabii tüm bunlar Tanyeviç'le de ilgili. Yıllardır takımın başında. Ne eldeki kadrodan iyi sonuçlar çıkaracak bir takım yaratabildi, ne de altyapıdan önemli oyuncular çıkartabildi. Hem milli takım, hem Fenerbahçe Tanyeviç yönetiminde başarısızlığa mahkum bir profil çiziyor.

Bu arada Ankara Arena hakkında da bir iki satır kelam edeyim. Kötü bir salon yapılmamış. Ama bir basketbol arenası değil bence. Soğuk, estetikten uzak bir olimpik basketbol sahası. Keşke hazır böyle bir şans varken, mimari açıdan daha doyurucu, göze daha çok hitap eden bir arena inşa edilseymiş. Nasıl ki Çin Olimpiyatları denilince akla Kuş Yuvası gibi stadyumlar, spor kompleksleri geliyor, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası denildiğinde de akla Ankara Arena gelebilseymiş... Bu arada, tavandaki aydınlatma cihazlarına iki koldan uzanan devasa kablolar ve salonun her yerinde insanın karşısına çıkan uzatma kabloları salona tuhaf bir hava vermiş.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

aferim :D

Adsız dedi ki...

Üç maçını izlediğim Milli Takımımız konusunda yerinde bir yorum. Tanjeviç de maç sırasında fevri çıkışları haricinde takımı yönlendirmekten aciz... Ama kim bunları dikkate alıyor. Basketbol Federasyonu Başkanı bile İçimizdeki İrlandalılar gelmesin diye bir yaklaşım sergiliyorsa!

Yorum Gönder