2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası Grup C Tahminlerim

2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'nın başlamasına şunun şurasında sadece 2 (yazı ile iki :) gün kaldı... Heyecan kelimenin tam anlamıyla doruğunda. Zira böyle büyük bir basketbol organizasyonu ülkemizde kim bilir bir daha ne zaman yapılır?

NBA final tahminlerimden sonra FIBA 2010 tahminlerimin ne olduğunu soran pek çok mail, yorum geldi. İşte başta Türkiye için olmak üzere Grup C takımları tahminlerim:


Türkiye burada yer aldığı için Grup C ile başlıyorum doğal olarak.

GRUP C
Takımlar: TÜRKİYE, Çin, Fildişi Sahilleri, Porto Riko, Rusya,Yunanistan

TÜRKİYE
FIBA Sıralaması: 18
Koç: Bogan Tanjevic
Kilit Oyuncular: Hidayet Türkoğlu, Ersan İlyasova, Kerem Tunçeri


2001 yılında yine ülkemizde organize edilmiş olan Avrupa Şampiyonası'nda aldığımız gümüş madalya basketbol milli takımımızın ulaştığı en iyi uluslararası derece.

Takımımızın önünde bene iki önemli handikap var. Birincisi, takımın PG yani oyun kurucu pozisyonunda çok fazla potansiyeli yok. Kerem Tunçeri iyi bir oyuncu ama onun yanında sayabileceğimiz ikinci bir istikrarlı ve tecrübeli oyun kurucumuz yok. Ender Arslan'ın ne derece isabetsiz bir PG tercih olduğunu son Arjantin maçında bir kere daha gördük. Kadroya son anda giren Barış Ermiş'in ise bu derece zorlu bir şampiyonaya ne derece hazır olduğu herkesin kafasında soru işareti... Diğer önemli eksikliğimiz, Hidayet gibi önemli isimlerin pek de iyi olmayan bir sezon geçirmiş olmaları.

Bence en güçlü tarafımız duygusal insanlar olmamız sebebiyle, saha ve seyirci avantajı ile gaza gelme olasılığımız. Tıpkı 2001'de olduğu gibi.

Neden bilmiyorum ama insanlar bu gruptan kesin birinci çıkarız gözüyle bakıyorlar. Ki bence yanılıyorlar. Tahmin edilenden daha zorlu bir gruptayız. Şansımız yaver giderse 1. ya da 2. tamamlarız grubu. Eğer normal gücümüzü ortaya koyarsak 3. ya da 4. oluruz diyorum.

ÇİN
FIBA Sıralaması: 9
Koç: Bob Donewald
Kilit Oyuncular: Yi Jianlian, Wang Zhizhi, Sun Yue

Çin takımı NBA'li süper yıldızı Yao Ming'den yoksun bir kadroyla oynayacak Ankara'da. Yi ve Sun gibi diğer iki önemli silahları ise kadroda. Açıkçası son dönem maçlarını pek izlemedim ama uzun bir takımlar. Kısa guard'larımız karşısında önemli bir avantaja sahip olabilirler. Çin'i ilk dört içinde görmek hiç de sürpriz olmaz diyorum.

FİLDİŞİ SAHİLLERİ
FIBA Sıralaması:
41

Koç: Randoald Dessarzin
Kilit Oyuncu: Pape-Philippe Amagou

Afrika Şampiyonası'ndan gümüş madalya ile dönen Fildişi Sahilleri, 1986'dan sonra 2. kez FIBA Dünya Şampiyonası'nda. Genç ve oldukça atletik bir takımları var. Grubun en zayıf takımı durumundalar. İlk dörde kalmaları bile mucize olur.


PORTO RİKO
FIBA Sıralaması: 10
Koç: Manuel Cintron
Kilit Oyuncular: J.J. Barea, Carlos Arroyo


Türkiye'nin gruptan çok rahat çıkabileceğine dair yanlış yorumlardan birinin nedeni de insanların Porto Riko'yu fazla hafife alması bence. Küçük Amerika diyebileceğimiz Porto Riko'da basketbol çok sevilen bir spor ve oldukça iyi oyuncuları var. Zaten FIBA dünya sıralamasında 10. sırada adamlar, boru değil! :) 2002 Dünya Şampiyonası ve 2004 Olimpiyatları'ndaki başarılarını tekrar edebilirler. Hücum acısından Barea ve Arroyo gibi önemli silahları olmasına karşın, savunma da en zayıf noktaları. Türk seyircisini şaşırtarak ilk dörde kalabilirler diyorum...

RUSYA
FIBA Sıralaması: 17

Koç: David Blatt
Kilit Oyuncular: J.R. Holden, Viktor Khryapa

Rusya basketbolda eksi parlak günlerinden uzakta. Bu Şampiyona'da genç bir ekiple başarı şansı arıyorlar. En iyi ihtimalle grup 3. ya da 4. olabilirler gibi... Andrei Kirilenko'nun takımda olmaması tabii büyük bir kayıp onlar için...

YUNANİSTAN
FIBA Sıralaması: 4

Koç: Jonas Kazlauskas
Kilit Oyuncular: Vassilis Spanoulis, Dimitris Diamantidis

Komşunun basketboldaki potansiyeli hepimizin malumu. Gerçi geçen gün hazırlık maçında Amerika karşısında rezil oynadılar ama yine de şampiyonanın en önemli favorileri arasındalar. Dengeli ve çok iyi şutörlerden kurulu bir ekip. En büyük zaafiyetleri ise atletik bir takım olmamaları.

Uzun lafın kısası, ben C grubunda birincilik ve ikincilik mücadelesinin Yunanistan ve Çin arasında geçeceğini öngörüyorum. Üçüncülük ve dördüncülük için TÜRKİYE, Rusya ve Porto Riko kapışır. Eğer şansımız yaver gider ve seyircinin pozitif etkisiyle olumlu bir hava yakalayabilirsek Şampiyona'nın sürprizlerinden birine imza atıp grubu birinci de bitirebiliriz tabii. Ama Tanjevic ve Ender Arslan bu takımdayken, bence zor...

0 yorum:

Yorum Gönder