BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu 2010

Bazı sektörel raporlar vardır, sadece onları takip ederek bile hiç bilmediğiniz bir sektör hakkında kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz. BP'nin hazırladığı Dünya Enerji İstatistikleri Raporu (BP Statistical Review of World Energy) bunlardan bir tanesi.


Enerji, doğrudan ilgilinediğim bir sektör olmamakla birlikte yaklaşık 60 yıldır yayımlanmakta olan bu rapora her sene göz atarım.

Raporun 2010 versiyonu geçenlerde yayımlandı. İşte BP Enerji Raporu'ndan gözüme takılanlar:

Dünya enerji tüketimi 1982 yılından bu yana ilk kez düşmüş durumda (yaklaşık yüzde 1,1). Ekonomik krize bağlı olarak tüketimde yaşanan bu düşüş neticesinde 2009 yılında enerji fiyatları da gerilemiş. Özellikle, Kuzey Amerika ve Avrupa’da doğal gaz ve kömür fiyatlarında ciddi düşüşler yaşanmış. Asya’daki kömür fiyatlarında ise çok hafif bir düşüş var. Tabii buradaki düşüşün daha hafif olmasında Çin’in çok büyük boyutlardaki kömür ithalatı ana neden.


Petrol fiyatları da gerilemiş durumda. Yıla 40 dolar civarında başlayan Brent ham petrol varil fiyatı, OPEC’in arzda yarattığı düşüşe (% 7,3) paralel olarak yükselip 2009 yılını 61.67 dolar ortalamayla kapatsa da, yine de %37’lik bir düşüş var.

BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu 2010'u indirmek için tıklayın (PDF)

0 yorum:

Yorum Gönder