BermudaBERMUDA
 Başkent Hamilton
 Resmi Dil İngilizce
 Diğer Diller Portekizce
 Para Birimi Bermuda Doları
 Saat Farkı -6
 Dünyadaki Yeri
 Harita

Amerika’da bulunduğumuz ve çok yoğun geçen bir dönemin sonrasında “haydi tatile!” nidaları eşliğinde kendimizi Bermuda’ya giden bir cruise’un içinde bulduk.

Cruise tatilini genelde emekliler tercih ettiği için Feride’yle geminin yaş ortalamasını bir hayli düşürdük doğal olarak! :-)


Denizi seven ama deniz yolculuğunu pek sevmeyen birisi olarak okyanusta yol almak tahmin ettiğimden daha keyifli geçti diyebilirim. Feride yolculuktan hemen önce Poseidon'dan Kaçış filmini izlediği için biraz gergindi :) ama yine de yolculuk çok güzeldi. Denizin ortasında olmanın verdiği o sakinlik gerçekten de rahatlatıcı bir duygu. Özellikle gece yıldızlar altında yol almak çok güzeldi... Tabii uzun yol kaptanlarına da acımadım değil. Bir iki gün için tamam; ama günlerce, haftalarca açık denizde seyretmek insana kafayı yedirtebilir... Her yer deniz, her yer mavi. İnsan farklı bir şeyler görebilmek istiyor bir süre sonra.

İki günlük yolculuktan sonra nihayet Bermuda’ya ulaştık. Bermuda, sanırım iki şeyiyle tanınan bir yer: bermuda şortu ve Bermuda Şeytan Üçgeni.


Şort hadisesi hakikatten doğruymuş. Bermuda şortu buradan dünyaya yayılmış. Resmi dairelerde çalışanlar bile giyiyor şortlarını, ne de olsa ulusal giysileri. Ama Şeytan Üçgeni için aynı şeyi söylemeyeceğim. Ne Şeytan, ne de üçgen var ortada! :-)

Bermuda, bir adalar topluluğu ve Birleşik Krallığa bağlı. Yedi tane büyük ve iki yüze yakın minik adadan oluşuyor. Atlantik (Atlas) Okyanusu’nda Amerika ile Avrupa’nın tam ortalarına doğru bir yerde. Bu yüzden de iki kıtanın bağlantısı açısından çok stratejik bir konumu var. Zaten, II. Dünya Savaşı sırasında da buraya özel bir önem vermiş Müttefikler. Adada bu yıllardan kalma savunma toplarını da görebilirsiniz... Bu arada, Bermuda'da pek çok tarihi kale var. Bunları gezmek de eğlenceli olabilir. Fort George ve Fort Hamilton bunlardan...

Bermuda'da Gezilecek Yerler
Town of St. George, UNESCO kültür listesinde yer alan tarihi bir yer. Görmek isteyebilirsiniz...
Başkent Hamilton olmak üzere pek çok yerleşim yerini (zaten pek fazla yok ama nüfusu Bermuda’ya göre bir hayli fazla :) gezdik. İklim olarak subtropikal bir iklim hakim.

Pembe kumlu sahilleri pek popüler. Dünyanın dört bir tarafından gelen turistler sere serpe kendilerini bu pembe sahillere bırakıyor... Horseshoe Bay Beach, Tobacco Bay ve Turtle Beach popüler sahillerden.Eğer dalmayla ilgileniyorsanız, güzel dalma noktaları var. Şnorkelle dalanlar bile çok güzel yerler görebilir (özellikle Church Bay’de). Bermuda’da su sporları açısından diğer pek çok alternatifi de bulabilirsiniz.

Royal Naval Dockyard, önemli turistik noktalardan. Burada ayrıca bir de denizcilik müzesi (Bermuda Maritime Museum) var.

Adada turistlerin araba kiralaması diye bir olanak yok. Gerçi mesafeler çok yakın, yürüyerek ve bisikletle de pek çok yer görebilirsiniz ama isterseniz scooter kiralayabiliyorsunuz.

Bermuda’nın son yıllarda gelişen en önemli yanı turizm değil ticaret. Vergi avantajlarından dolayı irili ufaklı yüzlerce tabela şirket var adada. Pek çok uluslararası şirkete ait firmalar da var bunların arasında. Özellikle banka, sigorta ve enerji şirketlerini her yerde görebilirsiniz. Bu arada, giderek artan şirket sayısına paralel olarak kiralar inanılmaz artmış. Artık yerin altına doğru genişleyen ofisler çok yaygınlaşmış.


Deniz mahsulleri sunan restorantlar çok popüler. İtiraf etmesi zor ama gemideki yemiler çok güzel olunca pek Bermuda’da yemedik. Bu yüzden ne lezzetler ne de fiyatlar konusunda pek yorum yapamıyorum... Rum Swizzle diye rom kokteyleri var, eğer yerel bir içki tadmak isterseniz... Yerel yiyecek açısından ise Cassava pie diye bir yemekleri var, Bermuda'ya özgü bir şeyler denemek isterseniz tadabilirsiniz.

 Alış veriş için ise klasik hediyelik eşyalar dışında pek bir şey göremedik...


Sonuç olarak, Bermuda klasik bir okyanus adalar topluluğu. Artan ticaret turistik dengeyi biraz bozmuş olsa da “güneş-kum-deniz” üçgeninde güzel bir tatil yapabileceğiniz bir yer. Ancak, Türkiye’den gidecekseniz yol uzunluğu nedeniyle çok fazla değmeyebilir bence. Amerika’dan gitmek ise hem fiyat, hem de uzaklık açısından daha makul gibi.

0 yorum:

Yorum Gönder