Türk MBA'lerinin Başarı Listesi

Bir arkadaşımın da içinde bulunduğu bir ekip Türkiye'deki MBA programlarını inceleyip değerlendiren bir proje üzerine çalışıyordu. Hatta, projenin başlangıç safhalarında MBA tecrübem ışığında benim de fikirlerimi almışlardı. The Economist'in, Financial Times'ın ve Business Week'in yaptığına benzer bir MBA derecelendirmesine Türkiye'de büyük ihtiyaç olduğunu, öğrenci adaylarına çok faydalı olabileceklerini söylemiştim onlara...

Geçen gün ekipten haber geldi, projelerini "Hangi MBA?" adı altında hayata geçirmişler. http://www.hangimba.net/ adresinde yayına başlayan siteye göz attım.


Hem Türk üniversitelerindeki MBA'ler hakkında bilgi derlemişler hem de bu programları başarı sırasına göre sıralayan bir liste hazırlamışlar 2009-2010 akademik dönemi için.

Ellerine sağlık, güzel bir iş çıkarmışlar. Hem faydalı bilgiler var MBA ve MBA programları hakkında, hem de okulları oldukça mantıklı bir çerçevede sıralamışlar. Üstelik tasarım da çok sade ve güzel. Bu arada, ilk üç Bilkent, Sabancı ve Koç. Sondan üçüncü ise Atılım, İstanbul Kültür ve Ahmet Yesevi olmuş. Toplamda ise 38 kadar okulu değerlendirmişler.

Nihayet, yabancı MBA'ler için olan gibi bir MBA sıralama listesi Türk okulları için de yapılmış oldu böylelikle...

Eğer MBA konusunda bilgi arıyorsanız ve hangi okul, hangi MBA programı diye kara kara düşünüyorsanız Hangi MBA tam da aradığınız site, mutlaka göz atın!

Hangi MBA?
http://www.hangimba.net/

Ankara Mahpusu'nun notu: 8/10

2 yorum:

Adsız dedi ki...

kriterler net degil. objektif olduğunu iddia ediyor ama açıkça metodolojisini açıklamamış. Yapanların kimliği de sır perdesi. Daha çok Bilken manipülasyonu gibi duruyor bu haliyle.

HangiMBA.net dedi ki...

Merhaba,

Keşke net olmadığımızı eleştiren eleştiriniz "adsız" olmasaydı, böylelikle size çalışmamız hakkında daha çok bilgi iletebilirdik.

HangiMBA.net ticari bir amaç gütmeyen tamamen kamu yararı hedefli (Türk MBA programları konusunda yol gösterici bir kılavuz olma) bir proje olduğundan ve projede yer alan kişilere üniversiteler tarafından iyi niyetli de olsa bir baskı gelmemesi için yapanların isimleri bilinçli olarak paylaşılmamıştır.

Değerlendirme metodolojimiz ise gayet objektif bir şekilde sitemized paylaşılmış olup, yurtdışındaki benzer çoğu örneğinde de hesaplamalar tüm detayları ile kamuoyu ile paylaşılmaz; ki okullar sıralamada yükselmek için modeli manipule edemesin. Bilginize.

Yorum Gönder