LCD Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hiç aklımda yokken, bir LCD televizyon alıverdim. Aklımda yok dediğime bakmayın, aslında varmış da kendime itiraf etmiyormuşum! :-)

LCD alırken internet’i şöyle bir taradım ve açıkçası “LCD TV nasıl alınır?” konusunda yazılmış pratik bir rehber olmadığını fark ettim. Kendi tecrübemi yazarak benzer durumda olanlara belki bir yardımım olabilir diye düşünüyorum...


LCD TV Nedir?
Öncelikle, LCD TV’nin ne olduğunu anlayalım... Liquid Crystal Diode sözcüklerinin kısaltması olan LCD televizyonlarda, gösterim teknolojisi likit kristallerin kullanılmasına dayanıyor. Günümüz LCD panellerinde en yaygın kullanılan likit kristal “twisted nematic”tir (TN).

LCD Televizyonun Avantajları Nedir?
LCD televizyonlar, tüplü klasik televizyonlara kıyasla hemen her açıdan üstün denilebilir. Görüntü kalitesi yüksek, desteklediği gösterim formatları çok daha fazla, fiziksel olarak çok daha az yer kaplıyor.

LCD mi Plazma mı?
Plazma televizyonlar aslında bir zamanlar açık ara öndeydi. Çünkü izleme açısı, kontrast, renk zenginliği gibi konularda plazma televizyonlar gerçekten çok iyi. Üstelik, LCD televizyonlara kıyasla genellikle daha büyük ekran seçeneği sunuyordu. Ama, zamanla LCD teknolojisinin gelişmesine paralel olarak LCD’lerde de daha büyük ekran seçenekleri arttı, renk zenginliği geliştirildi. Üstelik, LCD’ler plazmalara göre daha az enerji harcıyor. Kısacası, üç dört yıl önce belki plazma almayı düşünebilirdiniz. Ancak, artık LCD’ler flat (düz ekran) büyük ekran televizyon pazarında lider konumunda.

Hangi LCD Televizyon En İyisi?
Açıkçası “en iyisi” ifadesini şahsen pek sevmiyorum. Çünkü birisi “bu en iyisidir arkadaş!” dediği zaman “neye ve kime göre en iyisi?” diye sorasım geliyor akabinde. Piyasada pek çok güzel LCD televizyonlar var, ama hangisinin en iyisi olduğu sizin ihtiyacınıza göre değişir.

Hangi Marka?
Piyasada envai çeşit LCD televizyon markası var...  Açıkçası, marka bağımlısı biri değilim. Yine de fazla risk almayayım diyorsanız LCD alırken şu markalara öncelik verebilirsiniz: Sony, Samsung, Panasonic, Toshiba, LG.

LCD TV Kriterleri Nelerdir?
1) Bütçe
Her şeyden önce, yeni bir televizyon için en fazla ne kadar harcama yapabileceğinizi iyice düşünün. Kafanızda bir rakam belirledikten sonra, o fiyat aralığındaki televizyonlara yoğunlaşarak hem zaman kazanırsınız, hem de sizin için pahalı (ve de muhtemelen pek fiyakalı :) olan modellere bakarak kafanızı karıştırmamış olursunuz.

2) Büyüklük
“Daha büyüğü, daha iyidir” mantığının geçerli olabildiği tartışmalar var tabii ki, ama konu televizyonsa buna katılmıyorum. :-) Televizyonun çok büyük olması güzel bir şey tabii ki, ama burada esas önemli olan tv’nizi koyacağınız odanın büyüklüğüdür. Alacağınız televizyonu zevkle izlemeniz için televizyonla izleme noktanız arasında olması gereken bir ideal uzaklık vardır. Bu ideal ölçü, kabaca, televizyonun ekran boyutu çarpı 3’tür. Ekran boyutuna göre ideal izleme uzaklıkları şöyle:

- 20-27 inch televizyonlar için 75-150 cm
- 32-37 inch televizyonlar için 180-240 cm
- 42-46 inch televizyonlar için 3-4,2 m
- 50+    inch televizyonlar için 3,5-5 m

3) Çözünürlük
Televizyonun ya da herhangi bir görüntü panelinin çözünürlüğü A x B şeklinde ifade edilir. Bu, dikey ve yatay eksendeki piksel (nokta) sayısını gösterir. Televizyonunuzda ne kadar çok piksel olursa, görüntü de o derece keskin olacaktır. Bu nedenle, çözünürlüğün yüksek bir rakam olması iyidir.

4) Parlaklık
Televizyonunuzdaki beyaz rengin doygunluk seviyesini gösterecektir. cd/m2 cinsinden ifade edilen parlaklığın yüksek olması tabii ki iyi bir özellik. Ancak, açıkçası belirli bir noktadan sonra gözünüzün aradaki farkı hissedebilmesi neredeyse imkansız olur. Bu yüzden, sadece kağıt üzerinden parlaklığa ilişkin rakamı kıyaslamak yerine televizyonların görüntülerine bakın. Arada bir fark göremiyorsanız, rakamlar arasındaki farkı çok da umursamayın.

5) Kontrast
Rakamların çarpıştığı diğer bir konu da kontrast oranıdır. Kontrast oranı A:1 şeklindedir (15.000:1 ya da 50.000:1 gibi). Televizyon ekranındaki beyazın siyaha oranını ifade eden kontrast değerinin yüksek olması iyidir. Çünkü yüksek kontrat oranı renklerin daha doygun görünmesini sağlar. Ancak tıpkı parlaklık gibi sadece rakamlara bakarak hareket etmeyin. Hatta, Samsung gibi kimi üreticiler artık kontrast için rakam vermek yerine yüksek kontrast (high contrast) ifadesini kullanıyor.

6) Tepkime Süresi
Televizyondaki beyaz bir pikselin siyaha ya da tam tersi siyahın beyaza dönme süresini ifade eder. Bu süre ne kadar az ise görüntü kalitesi o derece artar. 5 ya da 6 milisaniyenin üstünde bir model almamanız iyi olur.

7) Hoparlör
Artık hemen her LCD televizyon, Dolby Surround Sound gibi iyi ses sistemlerini destekliyor. Ama, eğer televizyonunuzu harici bir ses sistemi ile kullanmayacaksanız dahili hoparlörlerin iyi olduğundan emin olun. Nasıl mı? Televizyonu incelerken sesini açtırın ve dinleyin! :)

8) Görüş Açısı
Bu açı ne kadar yüksekse, televizyonunuzu tam karşısından izleme zorunluluğunuzda o derece azalır. Eğer televizyonunuz tam karşısı dışındaki noktalardan da keyifle izlensin istiyorsanız bu açı değeri yüksek olmalı.

9) Enerji Tüketimi
Beğendiğiniz modeller arasında karar veremiyorsanız, daha düşük enerji tüketimi olanını seçebilirsiniz.

10) HD Ready mi Full HD mi?
Full HD, 1080 piksel desteği olan yayınları televizyonunuzun desteklediği anlamına gelir. HD Ready’nin desteği ise 720 pikseldir. Bu nedenle, Full HD desteği olan bir televizyon almanız daha mantıklı olacaktır.

Ancak, HD Ready 1080p olarak adlandırılan yeni bir HD Ready standardı daha var. HD Ready 1080p, esasında Full HD denilebilir. Ancak teknik olarak tam karşılığı sayılmıyor, zira Full HD standardı HD Ready 1080p standardının tüm özelliklerine sahip olmayabiliyor.

Kısacası, eğer aradığınız Full HD desteği arıyorsanız HD Ready 1080p ifadesinin fazlası var eksiği yok.

HD TV ise televizyonunuzda dahili bir dijital tuner olduğunu ifade eder. Eğer ifade HD TV 1080p ise bu da televizyonunuzun harici bir tuner box olmadan 1920x1080 full HD çözünürlükte yayın gösterebildiğini ifade eder.

11) HDMI portu
High-Definition Multimedia Interface ifadesinin kısaltması olan HDMI, sıkıştırılmamış dijital ses ve video veri transferi sağlayan bir arabirimdir. Yani; composite video, S-Video, SCART, component video, D-Terminal ya da VGA gibi analog bir standart değildir.


HDMI bağlantıyı Play Station 3, X-box 360 gibi oyun konsolları, HD DVD, DVD, Blu-ray oynayıcıları ve diğer pek çok platform için kullanabilirsiniz. Bu yüzden televizyonunuzda 3-4 tane HDMI portu olması iyi bir özellik olacaktır.

4 yorum:

Adsız dedi ki...

teşekkürler kardeş ellerine sağlık olsun

Adsız dedi ki...

teşekkür ederim inan çok faydası oldu.

Adsız dedi ki...

Bir de LED TV özelliklerinden bahsetseniz çok iyi olacak. Teşekkürler

Adsız dedi ki...

Mukemmel oldu bu cok tesekkur ederin ozellik ariyordum ve tam istedigim cvplari buldum ellerinize saglik

Yorum Gönder