Türk filmleri haftasonum :) Vavien ve Ejder Kapanı

Vizyondayken izleyemediğim ama izleyeyim diye aklımın bir köşesine not ettiğim iki Türk filmi izledim bu haftasonu: Vavien ve Ejder Kapanı.

Engin Günaydın'lı Vavien açıkçası umduğumdan daha samimi ve sade bir film çıktı. İnsanı yormayan, kendiyle barışık bir tarz yakalamasını bilmiş Taylan Biraderler ve Engin Günaydın.

Filmle ilgili en önemli eleştirim Celal karakterine olacak. Avrupa Yakası'nı pek izlememiş olmakla birlikte Engin Günaydın'ı fazlaca "Burhan" buldum. Günaydın sadece filmde değil, rol aldığı reklam filmlerinde de hep "Burhan" ya da "Burhanımsı" oynuyor gibime geliyor. Ya oyunculuk derinliği yok (ki umarım öyle değildir) bir iki role sıkışıp kalıyor ya da Burhan'ın getirdiği şöhretin etinden yününden faydalanmak istiyor... :)

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10


Uğur Yücel'in Ejder Kapanı ise Vavien'in tersine tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. Uğur Yücel'in bir iki dizi denemesi olmuştu "karanlık ama gerçekçi Türk polisi" tiplemleriyle. Dakika bir, gol bir! Ejder Kapanı da bu temel eksenden hareket ettiği için daha başından orijinallikten uzak olmuş bence.

Daha da önemlisi, filmin senaryosu bence gayet sıradandı... Tamam, belki Türk sineması için belki de ilk gerçek "seri katil" filmi, fakat uluslararası arenada milyon tane olan benzerlerinden hiç farkı yok. Hollywood'un seri katil film klişelerinin neredeyse tamamı kullanılmış.

Aslında, "uçan araba sahnesi" gibi buram buram Hollywood kokan sahneler keşke hiç kullanılmasaymış... Bu tür aksiyon sahneleri tecrübe ve herşeyden önce çooook para demek.

Her şeyiyle daha bize özgü bir film olsaymış ne de güzel olurmuş halbuki... Mesela filmin görüntülerini çok sevdim. Karanlık ve pastel tonlardan süper bir İstanbul manzarası yaratmışlar.

Ankara Mahpusu'nun notu: 5/10

1 yorum:

ipek dedi ki...

ben bu sayfayı çok sevdim. puanlama fikri çok güzel. Denemeler sonrası yapılmış yorumlar,fikir verme açısından daha etkili ve verimli bence. teşekkürler

Yorum Gönder