Kravat Bakımı İpuçları

Kravatlar takım elbisedeki en küçük detaylardan biri gibi görünse de aslında çok önemlidir. Takımınız ne kadar kaliteli olursa olsun, yanlış bir kravat seçimi bütün görünümünüzü mahvedebilir. Ancak kravatınız ne kadar kaliteli olursa olsun eğer iyi şekilde bakılmaz ise bir iki sezon içerisinde bozulabilir. Zira kaliteli kravat bir çiçek gibi narindir. Tamam biraz abartı oldu, farkındayım! :)

İşte kravat bakımındaki tiyolarım! :)

1) Kravat ne yazık ki yıkanarak pek temizlenebilen bir şey değildir. İşin kötüsü çok az kuru temizlemeci bir kravatı onun yapısını bozmadan temizleyebilir. Bu yüzden, eğer sevdiğiniz bir kravatınız lekelenmişse inanın yapacak pek bir şey yoktur. Durumu kabullenin ve boşa çaba harcamayın. En iyisi kravatnızla vedalaşmak...

2) Birinci maddede yazdıklarımı kale almadınız ve kravatı yıkamayı kafaya koydunuz. Bari şu önerilerime kulak verin... İpek ya da yün bir kravatı yıkamayı düşünüyorsanız hiç olmazsa kuru temizlemeciye verin kravatınızı! Pamuklu bir kravat yüksek ısıda bile yıkanabilir. Suni ipek kravatlar ise ılık suda yıkanabilir, hatta ütülenebilir de (yüksek ısıda). Polyster kravatlar ise yine ılık suda yıkanmalı, ancak ütü düşük ısıda olmalıdır... Tabii, ilk kuralı tekrar anımsatıyorum. Yıkanan bir kravatın eskisi gibi olması çoook zordur!

3) İkinci maddeyi uygulamakta yani kravatı yıkamakta ısrarlısın. Yıkadınız da! Sıra ütüde. Ütünüzün ayarını mutlaka kravat kumaşına göre ayarlayın. Mümkünse kravatın iç kısmına bir karton koyun ki, ütüyü yiyen kravat kağıt gibi incelmesin!

4) Kullanmadığınız kravatları iki şekilde saklayabilirsiniz. Birinci ve daha çok bilinen yol, uzunlamasına asmaktır. İkinci, daha az bilinen ve benim tercih ettiğim yol ise rulo olarak ama çok sıkı olmayan bir şekilde sararak saklamak...

5) Kravatı kullandıktan sonra düğüm halinde KESİNLİKLE bırakmayın. Üşenmeyin ve kullandıktan sonra kravatınızı çözün.

6) Eğer çantanıza ya da bavulunuza kravat koyacaksanız, kravatın rulo olarak sığabileceği bir karton vs. kutunun içine koyup bavula o şekilde yerleştirin.

0 yorum:

Yorum Gönder