Araba var mı? Araba yok!

Feride'yle yurtdışına giderken arabamızı satmış, Türkiye'ye dönerken de oradaki arabamızı elden çıkarmıştık... Yani arabayla son ilişkilerimiz hep satma odaklı olmuştu! :) Ben zaten araba kullanmaktan pek hoşlanmadığımdan Ankara'ya geri geldikten sonra uzunca bir süre araba almaya muhalefet etmiştim. Ama eninde sonunda yeni bir araba almaya karar verdik...

Önce pek para harcamayalım düşüncesiyle yola çıkıp ikinci el arabalara göz attık. Dünyanın en pahalı benzinini tüketen güzide bir ülkede olduğumuz için de yakıt emisyonu düşük arabalara bakalım dedik. Emrah Toyota'sını uzun süredir kullanıp çok memnun olduğundan ha'di Yaris'e bakalım dedik. Dışı güzel, içi de göreceli olarak geniş ama arabanın iç dizaynı içler acısıydı. Hayatımda gördüğüm en garip, en acınası konsol dizaynlarından birine sahip. Zaten Feride de daha görür görmez beğenmedi Yaris'i.

Sonrasında, eski Honda Civic'imle olan güzel anılarımın gazıyla ikinci el Civic'lere baktık. Düzgün olanlarının fiyatı o kadar yüksekti ki ha'di bari sıfırlara bir göz atalım deyip bir pazar günü Konya Yolu'ndaki showroom'ları teker teker gezmeye başladık...

B ve C segmentindeki pek çok arabaa göz attık. Sonunda Ford Focus fiyatıyla çok cazip geldi. Otomatik Comfort Focus için 33.900 fiyat verdiler. Gerçi başlangıçta bu paralara çıkmayı hiç düşünmüyorduk ama ikinci eller bu kadar pahalı olunca bari biraz daha fazla ödeyelim sıfır olsun moduna giriverdik.

Zaten araba alırken sanırım hep böyle oluyor. İki bin daha fazla vereyim bu olsun. Ee madem o kadar verdik üç bin daha çok olsun bu olsun... Neyse sonunda 15-20 bine ikinci el bir şey alalım derken 35 bin sınırlarına kadar geldik biz de.

Focus fiyat olarak güzel ama Yaris'teki sorun bunda da baş gösterdi. İçini bir türlü sevemedim. Yine de fiyat/performans olarak en cazip seçenek olarak Focus'ta karar kıldık. Tam Focus'u almak için giderken, Feride'nin abisinin ısrarla önerdiği Punto Evo'ya laf olsun diye bakmak için Fiat bayisine girdik.

Normalde Fiat'tan zerre kadar hoşlanmam. Sorun Tofaş Kuş serisinden kalma imaj mıdır, İtalyanlar'ın mühendisliğine olan antipatim mi bilemiyorum ama Fiat'tan araba almak aklımdaki son düşünceydi. Amaaaaaa! Punto Evo'yu görünce bütün önyargılarımı gömmek zorunda kaldım!

Dış rengi siyah, döşemelerinde ve konsolda kullanılan bordo tasarımı ile "ah dedim işte bu sevilebilecek bir araba!". İç tasarım hem çok güzel hem de çok ferah. Benim gibi 1.90+ bir adam bile rahatlıkla sığabiliyor.

Böylelikle bizim Focus alma projesi anında suya düştü. Geçen gün Evo için siparişi verdik hatta. Ne yazık ki ellerinde olmadığı için bir buçuk ay beklememiz gerekecekmiş...

5 yorum:

emrah dedi ki...

sabirsizlikla bekliyoruz :)

emrah dedi ki...

bu arada başlık bana cartel'in şarkısını hatırlattı :P

Ankara Mahpusu dedi ki...

Sen bir de bize sor, Feride İtalya'ya gidip daha hızlı çalışmaları için Mario'lara işkence yapacak neredeyse! :)

Ankara Mahpusu dedi ki...

Doğru, zaten direkt Cartel'e gönderme! :-)

emrah dedi ki...

:))

Yorum Gönder