Nintendo Wii

Vakti zamanında Wii piyasaya ilk çıktığında Amerika'daydım. Almak için yanıp tutuşmuş, kendimden geçmiştim. Ama o kadar yoğun bir talep vardı ki, insanlar uğrunda gecenin kör saatinde saatlerce kuyrukta bekliyordu...


Benim Wii alma rüyam ancak yıllar sonra gerçekleşebildi... Real'den 499 TL'ye alırken Amerika'da 199 dolara satıldığını biliyor olmak tabii ki canımı sıktı; ama sonunda Nintendo'nun güzide oyun konsolu evimin baş köşesinde! :-)

Nintendo, çok akıllıca bir iş yaparak Sony PS 3 ve Microsoft X-Box 360 gibi teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullanan rakiplere üstün oldukları yerden yani teknolojiden değil "eğlence" ve "oynanabilirlik" kavramlarından saldırdı. Nintendo her ne kadar oyun dünyasının en köklü ve eski şirketlerinden biri de olsa Sony ve Microsoft gibi dünyanın en zengin şirketleri arasında yer alan firmalara karşı teknoloji gibi pahalı bir alanda rekabet etmesi çok zor.

Zaten, bunun ne derece imkansız olduğunu bir önceki oyun konsolu savaşında Sega ile gördük. Sega Dreamcast ile Sony ve X-box'a karşı çok pahalı, zorlu ve amansız bir mücadele verdi... Verdi de ne oldu! Onca yıllık Sega, iflasın eşiğine geldi ve donanım departmanını kapatmak zorunda kaldılar.


Sonuçta, Nintendo yapılabilecek en akıllıca işi yapıp teknolojik olarak üstün olmasa da oyun zevkini çok artıran ve oynanabilirliği basitleştiren bir sistem geliştirerek çok iyi satış rakamlarına ulaştı.

Bilmeyen yoktur herhalde, ama Nintendo Wii'nin özelliği hareketleri algılayan kontrol cihazları ile oynanması. Mesela, bir tenis oyununda topa vurmak için Play Station ya da X-box gibi geleneksel konsollarda olduğu bir tuşa falan basmak yerine elinizdeki kontrolörü tıpkı raket gibi savuruyorsunuz.

Wii'yi aldık, baş köşeye kurduk; ama oyunlar ateş pahası. Hazır yılbaşı gelirken sağdan soldan hediye gelse bari :-)

0 yorum:

Yorum Gönder