İttihat ve Terakki Cemiyeti

İttihat ve Terakki kadar Osmanlı'yı ve hatta Türkiye'yi etkileyen topluluk sanırım çok azdır... Ama buna rağmen, ne tarih derslerinde bu konu detaylıca işlenir; ne de Cemiyet'in iç yüzünü anlatan çok sayıda kaynak var.

Uzun süredir merakımı çeken bir konu olduğundan Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan ve Kazım Karabekir'in kaleme aldığı İttihat ve Terakki Cemiyeti kitabını görür görmez aldım.

Kitap, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucularından biri tarafından yazılmış olduğundan Cemiyet'i daha iyi anlamak için güzel bir fırsat. Türkiye'de anı kaleme alma alışkanlığı pek az olduğundan, Kazım Karabekir'in hayatının tüm dönemini ele alan kapsamlı kitaplar yazmış olmasını gerçekten takdir ediyorum...

Kazım Karabekir, İttihat ve Terakki'yi iki döneme ayırmış: Cemiyet olduğu ve Fırka (parti) olduğu dönemler. Cemiyet olarak ne kadar faydalı olduysa, parti olarak o denli zararlı oldu diyor özetle.

Ne yazık ki kitabın dili biraz ağır gelebilir. Eski dilden pek çok terime aşina olmama rağmen, açıkçası bazı yerleri okurken zorlandım. Bu yüzden, eğer "hafif" bir kitap arıyorsanız, bu kesinlikle aradığınız kitap değil! :)

Ankara Mahpusu'nun notu: 7/10

0 yorum:

Yorum Gönder